Pronajímat byt zařízený nebo nezařízený

new apartment

To je otázka, která na počátku trápí asi každého majitele bytu, který se rozhodne byt pronajímat. V zásadě lze říci, že obě uvedené varianty mají své výhody a nevýhody. Ale pokud si hned na začátku stanovíte několik málo kritérií, získáte velice rychle odpověď i na vaši prvotní otázku.

Byt nezařízený, zařízený zčásti, byt vybavený
Pokud se rozhodneme pronajímat byt nezařízený, v žádném případě to však neznamená, že nájemci dáme klíče od čtyř “prázdných stěn”. Do takovéhoto bytu bychom asi hledali zájemce velice těžko. V každém případě by nezařízený byt měl být vybaven alespoň základním vybavením jako je vana, umyvadlo, WC, ale i kuchyňská linka. Toto vybavení je totiž bráno jako stavební součást bytu a lze jen těžko předpokládat, že případný nájemce by si chtěl takové vybavení pořizovat. Nehledě na to, že to sebou zpravidla nese stavební zásahy, které většinou nájemní smlouva zakazuje nebo umožňuje pouze se souhlasem majitele. Výhodou tohoto řešení je, že nájemce by mohl poničit opravdu jen velmi málo věcí, které jsou ve vašem vlastnictví. Nevýhoda je, že mladí lidé často nechtějí hned na začátku kupovat vybavení do bytu, který nevlastní.

Takže je lépe byt vybavit, abych získal více zájemců? Samozřejmě v tomto případě můžete oslovit i zájemce, kteří hledají jen dočasný pronájem a nevyplatí se jim kupovat vybavení. Zpravidla se jedná o tzv. služební byty, které nabízejí firmy svým zaměstnancům ze zahraničí či vzdálenějších koutů republiky. Pokud se tedy rozhodnete byt pronajímat s vybavením, znamená to tedy, že nájemci nabídnete vyšší standart a na oplátku můžete požadovat vyšší nájem než v případě prvním. Součástí vybaveného bytu je nábytek jako např. postele, skříně, sedací souprava a také základní i případně další elektrické spotřebiče jako lednice,  pračka, televize apod. Ze své vlastní zkušenosti však vím, že nájemci, i přestože vypadají seriózně,  se často chovají k vybavení hůře než pokud se jedná o vybavení jejich vlastní.

Určitým kompromisem mezi nezařízeným a vybaveným bytem je byt zařízený částečně. Pojďme si blíže vysvětlil, co to v praxi znamená. Už ze základního pojmenování lze vyvodit, že takové řešení sebou nese znaky obou předchozích řešení a v konečném důsledku také maximální množství výhod. Byt, který se rozhodneme částečně vybavit, by měl mít kuchyňskou linku vybavenou varnou deskou nebo sporákem s troubou, dále můžeme doplnit kuchyň lednicí a koupelnu pračkou. Takto vybavený byt dokáže zaujmout i mladší páry bez vlastního vybavení a zároveň jim nabídne možnost si byt zařídit ve zbytku dle svého vkusu.

Osobní zkušenost
Dle vlastní zkušenosti vím, že i byt nezařízený, pokud je dobře nastavena cena nájmu a  byt je  celkově pěkný a v dobré lokalitě,  si svého zájemce vždy najde. A stále je zde možnost se s budoucím nájemcem domluvit na určitém dovybavení bytu. Riskujete tím menší poškození bytu. A vždy platí, že pokud nájemce si byt sám vybaví a příliš se nezmění nájemní podmínky, nemá důvod se stěhovat a spíše zůstává déle. V žádném případě však nezapomínejte na dobře sepsaný předávací protokol, který mapuje stav nemovitosti a vybavení na začátku nájemní smlouvy nejlépe doplněný o fotografie a dostatečnou kauci. Předcházíte tak složitému dokazování při ukončení smluvního vztahu a kauce vám částečně pokryje případné způsobené škody.

Tags:

Leave a Reply