Můj život s datovou schránkou

business-lady-pushing-mail-s

Téma dnešního článku nesouvisí přímo s pronajímáním a může se zdát, že se vás ani příliš netýká. Datové schránky jsou totiž zatím povinné pouze pro úzkou skupinu “osob”. I když se její působnost postupně a nenápadně rozšiřuje, pro nepodnikající fyzické osoby je stále pouze nepovinnou a méně využívanou službou.

Co je datová schránka
Datová schránka je prostředek elektronické komunikace mezi orgány veřejné moci, právnickými i fyzickými osobami. Pro orgány veřejné moci, právnické osoby zřízené zákonem a právnické osoby zapsané v obchodním rejstříku je datová schránka povinná, ostatní si ji mohou zřídit dobrovolně. Adresátům, kteří mají datovou schránku zřízenou, zasílají úřady korespondenci přednostně do ní; platí zde fikce doručení – dokumenty zaslané do datové schránky se po určité době považují za doručené. Adresáti mají povinnost si je z datové schránky vyzvedávat.

Ano, to je hezké, ale pořád nevím,  na co mi podobná služba bude. Datové schránky mají v zásadě dvě užitečné funkce. První je možnost přijímání pošty, která je doručována pouze do vlastních rukou, pomocí elektronické schránky. To byl vlastně i hlavní důvod, proč jsem se rozhodla si ji zřídit. Pobývala jsem delší dobu v zahraničí a potřebovala jsem mít větší jistotu, že mi žádná důležitá zpráva neproteče mezi prsty. Ale kromě toho jsem zjistila, že může mít i druhou praktickou funkci. Schránka mi totiž umožňuje nejen zprávy přijímat, ale také zadarmo posílat na orgány veřejné moci. Méně známým faktem totiž zůstává, že zasíláním pomocí datové schránky lze nahradit elektronický podpis, jehož zřízení a následná roční obnova je zpoplatněna. Jednoduše tedy vyplním příslušné formuláře nebo dokumenty a naskenované je následně pomocí datové schránky pošlu na příslušný úřad. Velice jednoduché a hlavně praktické pokud potřebuji jednat s úřady apod.

Jak si tedy datovou schránku zřídit? Postup je velice jednoduchý – vyplníte si žádost na nejbližší pobočce Czech POINTu. Potřebovat k tomu budete pouze občanský průkaz (v případe právnické osoby ještě doklad, že můžete za společnost jednat). Na místě vám přidělí identifikační číslo a přihlašovací údaje vám následně přijdou poštou. Následně vám již nic nebrání začít datovou schránku používat. Oznámení o nově přijaté zprávě do datové schránky vám následně přijde na vámi zadaný email a vy si ji potom můžete vyzvednout.  Není třeba tedy pravidelně kontrolovat schránku.

Aktuálně – 2013
V současné době se povinnost vlastnit datovku rozšířila z právnických osob i na podnikající fyzické osoby tedy OSVČ. Přesněji řečeno Česká správa sociálního zabezpečení bude přijímat veškeré dokumenty pouze elektronicky. Tato novinka měla platit již od 1.1.2013, ale nakonec platnost tohoto rozhodnutí byla posunuta a v současné době bude možné Přehled o příjmech a výdajích i za rok 2013 poslat na papíře jako dosud.

Vlastní zkušenost po půl roce používání.
Musím říci, že mě datová schránka mile překvapila a usnadnila mi komunikaci s úřady. V minulosti jsem neustále přemýšlela nad zřízením elektronického podpisu, který by mi umožnil autorizovat dokumenty. Vzhledem k ceně a počtu pár dokumentů, které ročně posílám, by se mi ale držení elektronického podpisu vůbec nevyplatilo. Navíc pokud potřebujete často jednat např. se stavebním úřadem, soudy apod. je to takto mnohem jednodušší a hlavně máte větší jistotu, že se k vám dokumenty nebo příslušné oznámení opravdu dostanou. Jednou z nevýhod, kterou jsem doposud našla je, že doručené zprávy se vám zde uchovávají pouze po dobu 90 dní a poté jsou nenávratně smazány. Tedy pokud si neaktivujete placenou službu Datového trezoru. Takže doporučuji, zvláště ty důležité zprávy si vytisknout nebo archivovat na jiném místě. Kromě webového rozhraní datové schránky, používám také mobilní aplikaci iDatovka. Ta sice umožňuje zprávy pouze přijímat,  ale i tak ji hodnotím velice pozitivně.

Užitečné odkazy:

www.mojedatovaschranka.cz – Vstupní webový portál do aplikace.

www.datoveschranky.info –  Oficiální webový portál s informacemi.

iDatovka – Mobilní aplikace pro iPhone a iPad.

A co vy používáte datovou schránku nebo ji hodnotíte jako zbytečnou?

Tags:

Leave a Reply